3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Érdekes nyilatkozat látott napvilágot, már az egyik legismertebb kriptovaluta, az Ethereum társalapítója is azt várja, hogy egy krach tegyen rendet az eszközök piacán.

A Bitcoin őrült emelkedése megnyitotta tavaly a kaput több más virtuális pénz előtt is. Miután a befektetők minden kriptoeszközre vevők, ezért ezek száma gombamód szaporodott az utóbbi egy évben. Jellemző a helyzetre, hogy a kriptoeszközök mögötti blockchain technológia is elképesztő buzzword lett. A minap például Long Island Iced Tea Corp. nevű üdítőket és jeges teát gyártó cég gondolt egyet és a kritpovaluták sikerét meglovagolva megváltoztatta a nevét Long Blockchain-re. Az eredmény az lett, hogy néhány nap alatt háromszorosára nőtt a részvényeinek ára.

Noha forradalmi változásokat generálhat ez a technológia, a mostani helyzetet sokan fék nélküli lufifújásnak látják. Ráadásul immár nem csak a pénzvilág megmondó emberei kezdenek besokallni, hanem a technológia lefektetői is. Most például Charles Hoskinson, az Ethereum társalapítója vélekedett úgy, hogy komoly összeomlásra számít a kriptoeszközök piacán. Szerinte a küszöbön áll a konszolidáció és az immár több száz virtuális pénz egy rész egy ilyen "tisztítótűzben" el fog tűnni.

Charles Hoskinson, aki jelenlegi vállalkozása révén a Cardano nevű eszközben érdekelt, meglehetősen sarkos véleményt mondott. Szerinte a most burjánzó kriptoprojektek egy jelentős része irreális, sok olyan vállalkozás van, amelyeknek nincs se erős fundamentumuk, se jó technológiájuk. Ezért aztán a projekt meghirdetésekor kitűzött célt soha nem fogják tudni elérni, így előbb-utóbb elbuknak. Ami viszont jelenleg elfedi a problémákat, az a pénz, hiszen elképesztő összegeket tudnak megszerezni most ezekhez a projektekhez. Sok lufi azért nem tud bebukni, mert hiába égetnek el évente 10-20 millió dollárt, ha közben 1 milliárdos tartalékot sikerült felhalmozni.

Noha Charles Hoskinson nem nevesítette egyik kamu projektet sem, számos példát lehet találni, ami „messziről bűzlik”. Érdekesnek nevezhető kezdeményezés például a Dogecoin, amely az elmúlt két években képtelen volt a szoftverük frissítésével előrukkolni, noha a kriptománia sodrásában az elmúlt napokban a projekt mögötti fizetőeszköz kapitalizációja elérte a 2 milliárd dollárt. Hasonló értékeléssel bír a Dentacoin is, amely azt tűzte ki célul, hogy a blockchain technológia révén oldják meg a fogászati iparág globális kérdéseit, ám már a szerveződés mögött állók is kétkednek a célok megvalósulásában. Természetesen az immár sok száz különböző kriptovaluta között van számos, amely nagy volumenű projekt és erős szakmai háttérrel is bír, de ahogy a fenti példák mutatják, a hurráoptimizmus felszínre hozott sok olyan kezdeményezést, amelyek meglehetősen kétséges kimenetelűek.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!