6p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az idei évben átrendeződött a hazai állampapír-piac tulajdonosi struktúrája: a külföldi befektetők jelentős összegű forint állampapír-állományt építettek le. A korábbi tapasztalatokkal ellentétben a jelentős külföldi állomány-leépülés nem okozott turbulenciát a hazai pénzpiacokon. Ebben nagy szerepe volt, hogy a lakosság hazai állampapírok iránti keresletének számottevő növekedése mellett az Önfinanszírozási program elindítását követően a bankrendszer állampapír-piaci aktivitása is érdemben erősödött. A belföldi szektorok élénkebb kereslete a jövőben is hozzájárulhat az állampapír-piac stabilitásához, tovább csökkentve hazánk sérülékenységét. A következőkben Gór-Holecz Fatime és Lakatos Melinda, a Magyar Nemzeti Bank munkatársainak cikkét közöljük.

Belföldi szereplők aktivitása

A hazai bankrendszer a külföldiek eladásait és az ÁKK nettó kibocsátását is szinte teljes egészében felszívta

A hazai bankszektor forint állampapír (államkötvény és diszkontkincstárjegy) állománya az utóbbi szűk két évben szinte fokozatosan emelkedett. A növekedés különösen 2014 tavasza és 2015 nyara után gyorsult fel, ami azt támasztja alá, hogy a banki állampapír-vásárlások növeléséhez az MNB két szakaszban meghirdetett Önfinanszírozási programja erős ösztönzőket teremtett. 2015-ben folytatódott a bankok forint állampapír-állományának intenzív bővülése, így az a januári közel 3200 milliárd forintról októberre 4600 milliárd forint fölé emelkedett.

A hazai bankrendszer forint állampapír (államkötvény és diszkontkincstárjegy) állománya (Forrás: MNB)

Az önfinanszírozási koncepció célja a külső államadósság mérséklésével az ország külső sérülékenységének csökkentése. A program hatásmechanizmusa szerint az MNB a jegybanki eszköztár átalakításával a jegybanknál tartott banki forrásokat átcsatornázza nem-jegybanki, fedezetként elfogadható likvid értékpapírokba, ami a hazai értékpapír-piaci sajátosságok miatt elsősorban állampapírt jelent. Ez az alkalmazkodás generálhatta első körben az erős belföldi keresletet a külföldiek eladásával szemben.

Jegybanki eszközök az önfinanszírozási program elindítása előtt és jelenleg
(Forrás: MNB)

Az Önfinanszírozási program első szakaszában bevezetett 3 és 5 éves kamatcsere - ügylet (IRS) tenderek, majd a második szakaszában meghirdetett 10 éves IRS tenderek célja, hogy a bankok kamatkockázat-kezelését segítve hosszabb futamidejű állampapírok vásárlását is lehetővé tegye a hitelintézetek számára. Az IRS tenderek jelentősen hozzájárultak a banki állampapír-állomány megugrásához, amit jól mutat, hogy a jegybanki IRS-állomány együtt növekedett a banki állampapír-állománnyal.

IRS-állományok és banki állampapír-növekmény alakulása
(Forrás: MNB)

Az MNB 2015. október végéig összesen közel 1200 milliárd forintnyi IRS-t kötött a bankokkal. Az ügyletek megkötésével a hitelintézetek értékpapír-állományuk közel 1200 milliárd forintnyi növelése mellett áttételesen azt is vállalták, hogy már a bázis időszakban a tulajdonukban lévő összesen 1800 milliárd forintnyi elfogadható értékpapír-állományukat (nagyrészt forint állampapír portfóliójukat) sem építik le a futamidő végéig, illetve legalább egy évig. Ez azt jelenti, hogy a jegybanki IRS-eszközzel „bebiztosított” értékpapír-állomány megközelíti a 3000 milliárd forintot.

A jegybanki kamatcsere-eszköz feltételeivel és kialakításával összhangban emelkedhetett a bankok hosszabb lejáratú államkötvények iránti érdeklődése, ami többek között az államkötvény aukciókon tapasztalt erőteljes keresletnövekedéshez, illetve a banki állampapír-állomány átlagos lejáratig hátralevő futamidejének hosszabbodásához (2014 első negyedéve és 2015 ősze között 2,8 évről 3,8 évre emelkedett) vezetett.

A belföldi szektorok erős kereslete a jövőben is hozzájárulhat az állampapír-piac stabilitásának fennmaradásához

Amennyiben a belföldi szektorok oldaláról (különösen a bankrendszer részéről) fennmarad, esetleg fokozódik a hazai állampapír iránti kereslet, akkor az a jövőben is biztosíthatja a hazai állampapír-piac stabilitását. Ez különösen a külföldi szereplők magyar állampapír-piaci pozíciójának további csökkenése esetén lehet fontos. Jelenleg a külföldiek forint állampapír-állományának mérséklése irányába mutat a forint állampapír-piaci hozamok historikusan alacsony szintje, ami továbbra is kedvező kiszállási pontnak tekinthető a nem-rezidens befektetők szempontjából. Emellett motivációt jelenthet majd, hogy az amerikai kamatemelés várható megkezdésével az amerikai tőkepiacok hozamelőnyt biztosíthatnak a hazai papírokkal szemben.

A hazai bankrendszer forint állampapírok iránti keresletére vonatkozóan feltételezhetjük, hogy 2016-ban is fennmarad, illetve tovább bővülhet. A banki állampapír-keresletet ugyanis a bankrendszer likviditásának várható szűkülése, a devizahitelek forintosításához kapcsolódó devizacsere-ügyletek (FX-swapok) lejárata, valamint a jegybanki eszközök átalakításához kapcsolódó alkalmazkodás támogatja. Az elkövetkező időszakban a jegybanki devizatartalék a jelenlegi 32 milliárd euróról akár 22 milliárd euróra is csökkenhet, amivel párhuzamosan a jegybanki sterilizációs állomány 4000 milliárd forint körüli szintről akár 1000 milliárd forint alá is eshet. Mindez feszesebbé teheti a banki likviditáskezelést, amit a bankok fedezeti, illetve kiemelten állampapír-állományuk emelésével kezelhetnek.

Az állampapír-piac tulajdonosi szerkezetének átalakulása összességében kedvezőnek ítélhető

A külföldi befektetői jelenlét mérséklődése turbulens időszakokban csökkentheti hazánk sérülékenységét, minthogy a hazai befektetői körnél a nemzetközi kockázatvállalási hajlandóság csökkenése esetén jellemzően kisebb piac-elhagyási nyomás jelentkezik. Ráadásul, amíg a kereslet találkozik a kínálattal és nem jelentkezik a kockázati megítélés romlásából eredő nyomás, addig komolyabb pénzpiaci turbulencia nélkül alakulhat át a befektetői struktúra. Ahogy az ebben az évben is történt: a külföldi befektetőket a hozamrealizálás, azaz a kedvező kiszállási lehetőség motiválhatta a pozíciózárásban, ami találkozott a hazai bankrendszer erősödő keresletével.

Gór-Holecz Fatime – Lakatos Melinda
A szerzők az MNB munkatársai

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!