3p

Azokra viszont más feltételek vonatkoznak majd, akik a Brexit után érkeznek.

A brit miniszterelnök szerint szükség lesz majd átmeneti időszakra a Brexit, vagyis a brit EU-tagság megszűnése után.

Theresa May, aki pénteken Firenzében mondott beszédet kormányának célkitűzéseiről a Brexit utáni időszakra, kijelentette azt is: London szeretné, ha a Brexit után is a jelenlegi feltételekkel maradhatnának Nagy-Britanniában a külföldi EU-állampolgárok.

Hozzátette ugyanakkor: azok, akik a brit EU-tagság megszűnése utáni átmeneti időszakban érkeznek, szintén letelepedhetnek és dolgozhatnak, de nekik már regisztrációs kötelezettségük lesz.

A brit kormányfő szerint Nagy-Britannia értékeli és köszöni a külföldi EU-munkavállalók hozzájárulását a britek jólétéhez. Hangsúlyozta: elsődleges feladatának tekinti annak biztosítását, hogy a Nagy-Britanniában élő több mint 3 millió külföldi EU-polgár ugyanolyan feltételekkel maradhasson az országban a Brexit után is, mint eddig.

May kijelentette: egyértelmű és valós garanciát akar nyújtani a más EU-országokból érkezett munkavállalók jogainak érvényesülésére.

Alig burkolt utalást tett ugyanakkor arra, hogy a brit kormány álláspontja szerint a külföldi EU-munkavállalók jogaival összefüggő kérdések a Brexit után a brit bíróságok hatáskörébe tartoznak majd. Theresa May azt mondta: kétli, hogy bárki, akinek tényleges tapasztalatai vannak az Egyesült Királyságról, kétségbe vonná a brit bíróságok függetlenségét vagy azt a szigort, amellyel a brit bírósági rendszer az emberek jogainak érvényesülése felett őrködik.

Ez a kérdés vita forrása London és az EU között. Az unió ugyanis ragaszkodik ahhoz, hogy a Nagy-Britanniában élő külföldi EU-polgárok ügyében továbbra is az Európai Unió Bíróságáé legyen a végső szó, a brit kormány viszont ezt határozottan elveti.

A Brexit után közvetlenül következő időszakról szólva Theresa May azt mondta, hogy szükség lesz majd átmeneti időszakra. A brit kormányfő szerint ugyanis a brit EU-tagság megszűnésének várható időpontjában, 2019 márciusában még sem az Egyesült Királyság, sem az Európai Unió, sem az EU-tagállamok nem lesznek abban a helyzetben, hogy zökkenőmentesen meghonosíthassák az új kapcsolatrendszert megalapozó feltételrendszer számos elemét, és a jövőbeni kapcsolatokat szabályozó megállapodás ratifikálásához is idő kell.

A brit kormányfő szerint mindezen meggondolások alapján jelenleg hozzávetőleg kétévnyi átmeneti időszakkal lehet számolni a brit EU-tagság megszűnése után.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!