3p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Cseh lapok a magyar kormánynak a Soros-alapítvány által támogatott civil szervezetek elleni lépése, a Politico című brüsszeli hírportál pedig a paksi atomerőmű-bővítés uniós engedélyezése kapcsán foglalkoztak csütörtökön Magyarországgal.

Annak ellenére, hogy Soros György a 90-es években ott állt Orbán Viktor és pártja politikai pályájának kezdetén, és Soros milliói nélkül Orbán nem tanulhatott volna az Oxfordi egyetemen, a Fidesz pedig nem vált volna olyan gyorsan erős párttá, a magyar származású amerikai milliárdos ma a magyar kormányzat "legfőbb ellenségének" számít, és Budapest törvényt készül elfogadni, amellyel kiűzhetné a Soros által támogatott szervezeteket Magyarországról - írja a Mladá Fronta Dnes című cseh liberális napilap.
 
A Soros-alapítványnak hasonló problémái vannak Oroszországban, s a magyar módszer is, amellyel el akarják űzni Sorosékat, "nagyban hasonlít az oroszok alkalmazta módszerhez" - mutat rá az újság.
 
A Mladá Fronta Dnes úgy látja: még ha Budapest meg is szerezné Washington csendes támogatását a Soros-alapítványok (az alapítvány által támogatott civil szervezetek) likvidálásához, annak megvalósítása komoly probléma lesz, hiszen Soros romaprogramokat is támogat és az ő pénzéből működtetett budapesti egyetem a legjobb magyarországi egyetemnek számít.
 
A konzervatív Lidové Noviny Budapest Sorost vette célba című írásában foglalkozik a témával. Bár a Soros-szervezetek ellen tervezett törvényjavaslatot bírálói a civil társadalom likvidálására tett kísérletnek minősítik, valószínűsíthető, hogy tekintettel a Fidesz-kormány parlamenti többségére azt gond nélkül meg fogják szavazni - mutat rá az újság.
 
Ha Magyarország sértetlenül átvészeli az Európai Bizottság két vizsgálatát az Oroszország által támogatott, vitatott atomerőmű-projektjét illetően, akkor azt nagyrészt Franciaországnak és Nagy-Britanniának kell megköszönnie - állapította meg a Politico című brüsszeli hírportál.
 
A cikk szerint a két nyugat-európai ország korábban a szabályoktól eltérő precedenseket teremtett a Paks II. beruházáshoz hasonló projektjeik kapcsán.
 
A hírportál felidézte, hogy Brüsszel novemberben váratlanul lezárta a paksi bővítéssel kapcsolatos közbeszerzések ügyében indított kötelezettségszegési eljárást. Ezzel lehetővé vált, hogy Magyarország kihagyja a versenytárgyalásokat és a két reaktor építéséről szóló szerződést a Roszatom orosz állami atomenergetikai konszernnek ítélje.
 
A beruházás finanszírozásának ügyében indított bizottsági vizsgálat is lezárulhat a következő hetekben, megnyitva az utat ahhoz, hogy Magyarország állami támogatást alkalmazzon a projekt kapcsán-tették hozzá.
 
A cikk felidézte Günther Oettinger uniós biztos budapesti útját, aki egy orosz kapcsolatokkal rendelkező lobbista magángépén utazott Magyarországra. Valamint azt a magyar parlament által nemrég elfogadott törvényt, amelynek révén és az állami támogatásnak köszönhetően az uniós szabályokkal ellentétben Budapest lesz Paks II. finanszírozója, tulajdonosa, üzemeltetője és a szabályozója is.
 
Hosszútávon a magyar projekt jogi problémákkal is szembesülhet - tette hozzá a Politico szerzője.
 
MTI 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!