3p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Negyedéves csúszással, 2019 közepére érhetünk oda az MNB igazgatója szerint.

A jegybank legfrissebb Inflációs jelentése szerint az inflációs cél fenntartható elérése az eddig vártnál egy negyedévvel később, 2019 közepén valószínű, a beruházások gyorsan emelkednek és a lakossági fogyasztás is tovább bővül - mondta Balatoni András, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) igazgatója csütörtökön Budapesten, sajtótájékoztatón.

Az MNB idénre 3,6 százalékos, jövőre 3,7 százalékos, 2019-ben pedig 3,2 százalékos gazdasági növekedést vár. Az idén az MNB szakértői szerint enyhén mérsékli a növekedést a munkanaphatás, az agrárium alacsonyabb teljesítménye és az ipari termékszerkezet átalakulásának hatása.

Balatoni András közölte: a lakosság fogyasztása a rendelkezésre álló jövedelemhez képest "stabil rátát" mutat majd a következő években, a lakossági beruházások azonban gyorsabban nőnek majd, mint a háztartások jövedelme.

Az MNB szakértői 2017-re 2,4 százalékos, jövőre 2,5 százalékos, 2019-ben 2,9 százalékos inflációt prognosztizálnak. Az MNB Inflációs jelentése szerint a beruházások idén 16,2 százalékkal, jövőre 11,1 százalékkal bővülnek, 2019-ben már csak 4,3 százalékkal nőnek. Balatoni András elmondta: az MNB inflációs előrejelzésének változását elsősorban a mérsékeltebb külső infláció magyarázza.

A friss jegybanki prognózis szerint az export bővülése idén kisebb lesz a korábban vártnál, a javuló külső kereslet ellenére az idén a hazai gyárleállások átmenetileg lassítják az export növekedését - mondta a jegybank igazgatója. Hozzátette: 2018-tól az export dinamikája és az ország exportpiaci részesedése újból emelkedik majd az MNB várakozása szerint.

Az MNB szakértői a kivitel alacsonyabb bővülésére számítanak az idén: 6,5 százalékos növekedést prognosztizálnak a júniusban várt 7,2 százalék helyett. Jövőre 7,7 százalékkal, 2019-ben pedig 7,3 százalékkal bővül az export az MNB szerint. Az import ezzel párhuzamosan idén 8,2 százalékkal, 2018-ban 8,8 százalékkal, 2019-ben 7,2 százalékkal nő majd.

A jegybanki szakértők szerint az a folyó fizetési és a tőkemérleg együttes egyenlege, az úgynevezett külső finanszírozási képesség, amit az uniós transzferek felhasználása jelentősen befolyásol, idén a GDP 5,0 százaléka, 2018-ban a GDP 4,8 százaléka, 2019-ben a GDP 6,2 százaléka lehet.

Balatoni András elmondta: jövőre és 2019-ben a deficitcélok hiánycsökkentő intézkedések nélkül is elérhetőek, 2017-ben némi mozgástér is lehet. Az államháztartás eredményszemléletű hiánya tartósan alacsony lesz, idén a tervezett 2,4 százaléknál némileg kisebb is lehet - jelezte a jegybank igazgatója.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!