3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az IMF nem kérte a nyugdíjak csökkentését, sem a vagyonadót, derül ki az eddig titkosan kezelt levélből - derül ki az index.hu cikkéből.

Az index.hu birtokába került dokumentumban a napvilágot látott információkkal ellentétben egyetlen szó sincs a nyugdíjakról, nyugdíjkorhatárról (általában a szociális ellátásokról igen) vagy értékalapú ingatlanadóról - számol be a portál. A levél fő mondanivalója az a cikk szerint, hogy a jelenlegi politika nem tudja kimozdítani Magyarországot a nagy adósság – alacsony növekedés problémából, és nem tudja érdemben csökkenteni a pénzügyi instabilitás kockázatát. A Széll Kálmán tervben voltak jó célok, de a kormány az intézkedéseivel letért az ott vázolt útról.

Általánosságban olyan intézkedésekről, illetve intézkedések visszavonásáról van szó, amelyeket az EU és az IMF, de piaci szakértők is sürgettek. Így az MNB-t sújtó tranzakciós adóról, a banki különadó és a telekomadó kivezetéséről és az Alkotmánybíróság költségvetési kérdéseket érintő hatáskörének visszavonásáról tesznek említést a levélben.

Ezeken kívül évek óta hangsúlyozott, a kormány által szavak szintjén szintjén magáévá tett lépésekről van szó, vagyis részben a szociális kiadások csökkentése, egyszerűbb adórendszer, a foglalkoztatás és a gazdasági növekedés ösztönzése, a vállalatok és a bankok terheinek csökkentése a hitelezés újbóli beindításából, a befektetői bizalom visszaszerzése és középtávra tervezhető, kiszámítható gazdaságpolitika és jogi környezet -részletezi az index.hu. Emellett szükség van strukturális reformokra és az állami közlekedési cégek rendbetételére is.

"Egy átfogó adópolitikai áttekintést aligha úszhat meg a kormány, és az is kiderül, milyen irányba tartana szükségesnek elmozdulást az IMF. Az szja-rendszer átalakítása is terítéken lesz, a szakértők szerint például a családi kedvezményeket át kellene rendezni annak érdekében, hogy az célzottabban érjen el rászorulókat. Ugyanakkor a szociális járulékok és az szja-rendszer átalakításának – a kisvállalkozások adójával együtt – jobban kellene szolgálnia az alacsony jövedelműek foglalkoztatását" - írják.

A költségek visszafogása érdekében a BKV, MÁV átalakítása, az állami vállalatok áttekintése, és létszámcsökkentés kellene közszférában többek között. Ugyanakkor a bankszektor magyarosítása is ütközne az IMF-elvárásokkal. Viszont "Egy új, a devizaproblémát rendezett keretek között segítő megállapodás a bankokkal ugyanakkor az IMF-EU páros szerint jelzés is lenne a befektetőknek, hogy a kormány kiszámíthatóbb és piacbarátabb politikába fog" - emelik ki. Összességében pedig "az EU és az IMF úgy véli, azonnali intézkedések szükségesek az elcsúszó makropálya körüli piaci és uniós reakciókból származó további károk, a bizalomvesztés és az országkockázati felár növekedésének megakadályozására, a fent írtaknak megfelelő irányban".

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!