4p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ma Magyarországon sajnos naivitás elvárni, hogy a politikusok valós és tényszerű nyilatkozatokat tegyenek. Az ugyanakkor időnként elszomorító, amikor a feketén-fehéren egyértelmű számok sem hagyják őket megzavarni. Ez történt most Németh Szilárddal is.

A rezsibiztosként elhíresült Németh Szilárd, aki nem mellesleg a Fidesz frakcióvezető-helyettese, gyakran nyilvánul meg a háztartásokat terhelő költségek ügyében. Megszólalásai közös pontja, hogy a gáz- és áramszolgáltatók népnyúzó intézmények, ám a 2010-es kormányváltást követően varázsütésre megoldottak minden problémát.

Legutóbb az ATV Start szerda reggeli műsorában idézte fel Németh Szilárd az eredményeket. Mint elmondta, a 2010-et megelőző nyolc évet nézve a kumulált infláció 58 százalék volt, a lakossági gáz árát 206 százalékkal, az áram árát 97 százalékkal emelték. Ezzel szemben 2010 és 2012 között az infláció körülbelül 13 százalékos volt, a gáz ára 9,2 százalékkal, az áram ára 2,2 százalékkal nőtt, tehát bőven az infláció alatt volt az áremelkedés.

Bár egy olyan országban, ahol az emberek többnyire az államtól várják a megváltást és a dögöljön meg a szomszéd tehene filozófiát vallják, talán dőreség elvárni azt, hogy tisztában legyenek azzal, hogy az energia- és gázárak a világ egyes részein nem a politikusoknál lévő varázspálca suhintásának hatására, hanem piaci folyamatok eredményeként alakulnak ki. A magyar piaci áraknál a szabályozó hatóság, a MEKH (Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal) az úgynevezett TTF árakat veszi referenciaként, ennek historikus adatai azonban csak 2011-től elérhetőek az azt jegyző tőzsde, az EEX honlapján. Ezért érdemes a TTF árával nagyon erős korreláció mutató földgáz (Natural Gas) árait megvizsgálni.

Németh Szilárd kijelentése alapján megnéztük, hogy 2002. január 1-én milyen szinten jegyezték a földgázt a nemzetközi tőzsdéken. 2,138 dollár volt ekkor az ár, majd 8 év elteltével 5,131 dollár volt (napi záróárakat nézve). Ha csak a két időpont közötti változást nézzük, akkor le kell szögezni, hogy az árak emelkedése bizony megfelel a lakosságot sújtó növekedéssel.

Ha viszont ennél mélyebbre ásunk, vagy legalább egy pillantást vetünk a termék grafikonjára, akkor viszont látszik az is, hogy az említett 8 éves periódusban az ár két rövidebb időszakot leszámítva folyamatosan meghaladta az öt dolláros szintet. Tehát a 8 év átlagára alapján már-már azt mondhatjuk, hogy még ennél nagyobb áremelés sem lett volna túlzó. Mindez persze nem azt jelenti, hogy a nagy közszolgáltatók szívbajosak lettek volna az áremeléssel, vagy a közösség érdekét a saját profitjuk elé helyezték volna, csupán annyit, hogy az emelkedés mértéke a piaci árakat és az inflációt is figyelembe véve olyan mértékű, amivel a politikusi parasztvakítás nem igazán eladható.

Főleg, ha megnézzük a Fidesz-kormány első két évét, amelyre a rezsibiztos oly büszke. A 2010. január elsejéhez képest (amit fent jeleztünk, hogy 5,131 dollár volt az ár) két évvel később 2012 első kereskedési napjára igen látványosan 2,503 dollárra csökkent a tőzsdei jegyzés. Tehát a piaci ár, a felére zuhant! Ezzel szemben - ahogy Németh Szilárd jelezte - az időszak alatt 9,2 százalékkal nőttek az árak. Tehát, ha a Fidesz frakcióvezető-helyettesének logikáját követnénk, akkor nagyon-nagyon el kellene szégyellnie magát a kormánynak, hogy asszisztált ahhoz, hogy az egyszerű emberek zsebéből sokszázezer forintot vegyenek ki a multinacionális hátterű vállalatok.

Ilyen lesz a 2000 forintos bankjegy

A helyzet persze ennél kicsit bonyolultabb, hiszen a tőzsdei jegyzésen túl más tényezők is hatnak a végső fogyasztói árra, elég csak az európai összehasonlításban legmagasabbnak számító áfát említeni. De emellett a szállításnak és a tárolásnak is van díja, a szolgáltatóknak fejlesztési, karbantartási költségeik vannak, a munkavállalóiknak (növekvő összegű) bért kell fizetni, és még hosszan lehetne sorolni a lehetséges költségelemeket. A lakossági ár meghatározásáért felelős hatóság, a MEKH a földgáz egyetemes szolgáltatás árának meghatározásakor az árat három elem árának figyelembe vételével alakítják ki (melyek mellett természetesen a forint árfolyama is hatással van):

  • a hatósági áras hazai termelésű földgáz,
  • a tárolóból értékesített földgáz, valamint
  • a nem tárolóból értékesített import földgáz árából.

A lényeg persze az, hogy a hatóság figyelembe veszi a piaci árakat, ami láthatólag a területért felelős politikust nem hatja meg. Valószínűleg számára ez olyasmi, mint a Tanú című klasszikusban Gogolák elvtársnő szoknyája és a szexualitás: a hanyatló nyugat ópiuma.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!